Ženský pěvecký sbor SMETANA Kladno má nyní 25 aktivních členek.
Umělecký vedoucí, sbormistr: Ondřej Novák
Další sbormistr: Mgr. Soňa Macháčková
Zkoušky: 1x týdně v Kulturním domě Kladno
Soustředění: 2x ročně


Zpěvácký spolek Smetana vznikl v roce 1912 jako sbor smíšený. Přežil dvě světové války, absolvoval během svého působení několik zahraničních zájezdů a získal spoustu ocenění. V roce 1956 bylo rozhodnuto, že ženský a mužský sbor budou fungovat samostatně. Zajímavé je, že po celou dobu své historie se konají zkoušky vždy ve středu.
Od roku 2010 sbor vede Ondřej Novák ve spolupráci se Soňou Macháčkovou. Organizaci má nastarosti Blanka Lorberová. Sboru poradensky pomáhá Dr. Rudolf Kalina, který pro nás upravil gregoriánské chorály, spirituály a koledy.


Sbor SMETANA zpíval v Německu, Francii, Dánsku. V Česku se zúčastňuje festivalů a přehlídek sborového zpěvu, např. Tibi laus v Mostě v roce 2008 a 2016, Viva la musica ve Žluticích v letech 2009 a 2011-14, Foersterovy Osenice 2004 a 20012-13. Zde sbor uvedl světovou premiéru dosud neznámé sklady Úvozem a obnovenou premiéru skladby Nezapomeň, které J.B. Foerster přímo našemu sboru věnoval.
Každoročně pořádáme vlastní Adventní koncert a vystupujeme také na akcích jako je například Noc kostelů, zpívání pro Klub přátel hornických tradic, pro Domovy seniorů nebo charitativní akce.
Rok 2014 pro nás byl ve znamení nastudování dvou velkých děl. Jaro jsme věnovali Malé jazzové mši (A Little Jazz Mass) Boba Chilcota a podzim byl naplněn Mozartovým Requiem.
Klavírní doprovod pánů Martina Fily a Zdeňka Zdeňka je vždy velkým zážitkem pro publikum i pro nás samotné.
V posledních letech pořádáme také společné koncerty s našimi přáteli ze sboru 
Chorus Carolinus  .